FTP testy na trenažéru

10.04.2021

S pořízením chytrého trenažéru mě můj trenér Luboš nalákal na skupinové měření jeho svěřenců a kamarádů s tím, že bude zábava a zároveň zjistíme, jak na tom jsme.

První test proběhl 19. 12. 2020 s výkonem 360 W ve 20 minutách (váha 85 kg), což mě velmi mile překvapilo a začal jsem jízdu na trenažéru brát jinak, než tomu bylo doposud. Předtím jsem to bral jako přečkání nepříznivého zimního počasí bez ztráty vytrvalosti a zvyku sezení na kole. Od té doby, co mám chytrý trenažér, jsem viděl v trénincích zlepšení a najednou jsem se i na virtuální cyklistiku začal těšit. Jezdil jsem virtuální závody a tréninky tak nebyly jen o šlapaní na místě a koukání na kotec našeho psa :-D

Druhý test byl 13. 2. 2021 s cílem jet aspoň o trochu lépe než minule. Výsledek byl 391 W ve 20 minutách (váha 85 kg). Výkon mě i mého trenéra hodně motivoval, a tak jsem k dalšímu zlepšení cílil i následující tréninky, vše šlo parádně. Stále jsem se zlepšoval a cítil, že následující test bude přes 400 W. Venku se začalo oteplovat a hodně lidí, včetně mě, vyrazilo na kolech ven. Já jako cyklomechanik jsem najednou měl práce víc než dost a to se následně podepsalo i na trénincích, už jsem nedokázal plnit plán a jen jsem doufal, že si tělo zvykne i na vyšší pracovní zátěž a následující test bude podle mých představ.

Třetí test byl 10. 4. 2021 s cílem pokořit průměr 400 W ve 20 minutách. Zpočátku to šlo dobře. Po 7 minutách průměr 402 W, ale pak přišel útlum a na 10 minutách už to kleslo na 388 W, na 15 minutách 376 a nakonec jsem to dotočil na 374 W. (váha 86 kg). I když to nedopadlo tak, jak jsem chtěl, i tenhle výkon je pro mě dobrý. 

Vím, že FTP test má mnoho podob a každý má svůj motiv. Já ho jezdím stylem 30 minut rozjetí, v tom 3 x 1 minuta tempo, které chci jet ve 20 minutách a pak následně vyjetí 10 minut. FTP test pro mě ale není žádné měřítko na závody, když v závodě jedu přes 4 hodiny, je to pro mě ukazatel výkonnosti. Když se zlepším v tomhle, tak očekávám zlepšení i v Ironmanu.