Soustředění Gran Canaria

02.03.2024

Na tohle soustředění jsem se dostal docela náhodou díky Soukymu, který mi v lednu řekl o blížícím se soustředění na Gran Canarii s reprezentačním trenérem olympijského triatlonu kategorie Elite a K23 Čeldou (Janem Čelůstkou).

Na ostrov jsem přiletěl 7. 2., ale s tréninkem jsem začal až 8.2. V plánu bylo co nejvíce využít skupinu v plavání a běhu a kolo si po většinou odjet sám, přece jen závod v dlouhém a v olympijském triatlonu je velmi rozdílný, jak ve vzdálenosti (180 km x 40 km), tak i ve stylu jízdy na kole (zakázaná x povolená jízda v háku). Jen jednou jsem se svezl s německými triatlonisty v čele s Adreasem Dreitzem (vítěz Challenge Roth 2019) a Tomem Hugem (vítěz Challenge St. Pölten 2023 – střední triatlon), jinak jsme naše programy nesladili.

Od prvního dne jsem do toho začal bušit a jelikož jsem byl týden před odletem nemocný s nějakou chřipkou, tak jsem byl řádně odpočatý. Chtěl jsem využít na maximum čas, který tam strávím, a tak jsem se vůbec nešetřil a hned jsem si stanovil cíl ujet 2000 km na kole a trénovat 40 hodin týdně. Od mého trenéra Luboše jsem měl celkem volnou ruku, ale vše jsem s ním prodiskutoval a Čelda mi v tom také nebránil, i on o všem věděl, abych sladil svůj plán s plánem reprezentace a využil ostatní tréninky s nimi.

Většinou jsem trénoval třífázově (plavání, kolo i běh) a třikrát jsem byl i v posilovně, kde tréninky vedl Souky. Plavání bylo na venkovním bazénu 10 minut pěšky od ubytování. Počasí bylo každý den skoro stejné, okolo 30 stupňů a slunečno, takže super opalovačka. Třikrát jsme byli plavat v moři v neoprenech, kde jsme trénovali i starty a plavání ve vlnách. Kolo zde bylo velmi náročné, velmi těžko se hledala rovina, řekl bych, že tu snad ani neexistuje. Pokud tedy člověka nebaví jezdit dokola na kruhovém objezdu. Měl jsem s sebou pouze závodní časovkářské kolo kvůli pohodlnějšímu posedu a to i za cenu toho, že tam jsou těžší převody. Chvílemi jsem i litoval, že do 20% kopce jsem šlapal 40 ot/min na nejlehčí převod a jel 5 km/h. Výhledy za to ale stály, je tu různorodá příroda, skalnaté hory, zarostlé hory zeleným porostem, lesy a vyprahlé pouště, pláže jsou většinou písečné. Možnosti pro běhání jsou tu skvělé, já jsem často běhal podél pláže po promenádě a nebo v parku, kde byl okruh převážně po měkkém s lehce zvlněným okruhem o délce 1,1 km. Třikrát jsem byl běhat s ostatními na atletickém ovále, kde se běhaly tempové tréninky, při kterých mi tedy kluci pěkně dávali do těla. Rychlost ve mně tolik není, ale zase jsem si připomněl, jaké to je, běhat i pod 3 min/km.

Každý den jsem měl cyklistiku v rozmezí 33 km až 200 km, na kole jsem byl 21x. V součtu to bylo 2203 km (nastoupáno 40 690m) za 86 hodin. Plavání bývalo někdy dopoledne, občas před večerem a to bylo pokaždé 5 km kromě moře, kde to bylo okolo 3 km. Celkem to dalo 14 plaveckých tréninků. V součtu 65 km za 16 hodin. Běh byl často ráno před snídaní, ale i jako hlavní fáze dopoledne na dráze, a nebo přechod po kole v rozmezí 6 až 20 km. Proběhnout jsem se byl celkem 17x. V součtu 227 km za 17 hodin. Posilovna byla 3x po jedné hodině. Dohromady jsem tedy odtrénoval 122 hodin za 21 dní.

Abych mohl přes oběd trénovat, jedl jsem pouze snídaně a večeře. Většinou bylo jídlo o třech až pěti chodech, takže tělo si mohlo vybrat, co mu chybí. Večer patřil regeneraci pomocí nohavic ReBoots a svalové elektrostimulaci Compex.

Celkem jsem tréninkem spálil 97 525 kcal, což vychází na den bezmála 4644 kcal a to potřebovalo velkou dávku energie, což mi ubytování v Maspalomas v Bungalows Vistaflor plně poskytlo. Za těch 21 dní jsem neměl potřebu cokoli změnit.